Alıştırma

Ali Kerem

New member
Üye
Merhaba benim jako timneh türü bir papağanım var elime falan alamıyorum çok yaklaşınca ısırıyor ve hırlıyor nasıl eğitileceğini de tam olarak bilmiyorum nasıl eğitileceği hakkında bilginiz varmı?

JABİ

New member
Üye
Ne kadar süredir seninle?

JABİ

New member
Üye
5 ay hafife alınacak bir zaman dilimi değil aslında alışmış olmalıydı sana. Lakin hiçbir şey için geç kalınmış sayılmaz. Eğitimin birinci kuralı “sabır” dır. Eline almak için zorlama. Kendi gelmek isterse gelir. Başlangıç olarak kendi elinle beslemeye çalış. Bunu yaparken hızlı değil yavaş hareket et. Onunla konuşmaya çalış ve konuşurken de ses tonunu yükseltmeden konuş. Mümkün olduğunca zaman geçirmelisin. Asla hiçbir şey için zorlama. Sana hırlaması ve ısırmaya çalışması seni dost olarak görmediği içindir.Ona dost olduğunu aşılaman ilk hedefin olmalı. Sadece sen değil evin diğer bireyleri(varsa eğer) bu şekilde yaklaşmalı. Onunla oyun oynamaya çalışmalısın, mutlu etmelisin ki karşılığını alasın. Besleme konusunda da sadece hazır yem değil çeşitli mamaları kendin hazırlayıp ona sunman onun sana karşı olan tutumunu değiştirecektir. Özetlersek eğer;
-El ile besle
-Oyunlar oyna
-Sohbet et
1 hafta bu şekilde bir tutum sergile bakalım neler değişecek.