Küba Amazon papağanı hakkında

admin

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
8 Haz 2019
Mesajlar
8
Tepkime puanı
4
Puanları
3
Küba amazonu, (Amazona leucocephala) ya da pembe boğazlı papağan olarak billinen bu tür orta büyüklükte ve yeşil papağan olup Küba'nın kurak ormanlarında, Bahamalar ve Karayipler'deki Cayman Adalarında bulunurlar.
1

Tanım

Küba Amazon, 28-33 cm uzunlukları arasında orta ölçekli bir papağandır. Bu kuş ağırlıklı olarak yeşil renkli ama birazcık da kanatları üzerinde mavi renkli bir kısım vardır. Onun alt yüzü, çenesi ve boğazı gül pembe renkli, göz çevresi ise beyazdır. Kafasında çeşitli renkler vardır. üst göğüsü ve başı gül pembesi rengindedir. Batınında ise donuk kırmızı tüyleri vardır fakat bu renk altürler arasında değişebilir. Onların irisleri soluk zeytin renkli, gagası boynuz renkli ve kulakları üzerindeki tüyler siyahımsı bir renktedir. gençlerin batınında çok az miktarda kırmızı veya hiç yoktur. Gençlerin batınında daha az miktarda yeşil tüyleri üzerinde siyah parçalar vardır. Bazılarında beyaz tüyler daha soluk sarı renkte olabilir.
Amazona leucocephala -Matanzas, Matanzas Province, Cuba -two-8.jpg


Sınıflandırma

Geleneksel olarak çoğu yetkililer Küba Amazonun dört alttür olduğun farkındayız derler. Böylece Jams Lee Engin tarafından 1928 yılında gözden geçirmesinden sonrasında böyle oldu. .A. l. leucocephala (Linnaeus, 1758) Küba Isla de la Juventud adalarında yaşarlar. ( eskiden Isla de Pinos olarak bilinirlerdi.) .A. l. bahamensis (H. Bryant, 1867), Bahama Amazon da denir. Bahamalar İki kaybolmamışpopülasyonları; Abaco Adalarıve Great Inagua (Kürek Küçük Inagua) Bu türler yok edilmeden önce zamanlarında muhtemelen Acklins, Crooked adalarında ve Bahamalar'ın bütün bölgelerinde bulunurlardı. .A. l. caymanensis (Cory, 1886), Grand Cayman Amazon da denir. Yaşam alanları sadece Grand Cayman adası ile kısıtlıdır. .A. l. hesterna Bangs, 1916. Şimdi Cayman Brac adasıyla sınırlı, ama eskiden Little Cayman adasında da bulunurlar.

Dağılım ve Habitat

Küba Amazonları farklı habitatlar ve farklı adalarda yaşarlar. Eskiden Küba boyunca bulunurlardı. Ancak şu anda esas olarak, Ana ada ve Isla de la Juventud ormanlık alanlarıile sınırlı. Isla de la Juventud'da tahmini 1.100-1320 kadarı vardır. Küba'da yaklaşık 10.000 kadar vardır.

Davranış

Kışın sürüler sürülerine katmak için Küba amazonlar toplarlar. Üreme sezonunda çiftler aralarında belirlenir. Diyet Küba Amazon palmiye ağaçları meyveleri ve Batı Hint maun (Swietenia Mahagoni) tohumları dahil olmak üzere çok sayıda meyve ve tohumları ile beslenirler.